Bibliografske baze sadrže osnovne podatke o objavljenim naučnim publikacijama i omogućavaju uvid u određeno naučno područje. Osnovni podaci o naučnoj građi uključuju podatke kao što su: naslov publikacije, ime autora, godina, mjesto izdavanja, itd. Citatne baze su baze podataka koje osim bibliografskih podataka sadrže podatke o korišćenim citatima, citiranosti objavljenih naučnih publikacija, citiranosti istraživača i njegovih publikacija unutar određene naučne oblasti. Ove baze ne sadrže pune tekstove publikacija. Baze podataka sa punim tekstom omogućavaju uvid u puni tekst pojedine publikacije, i obično predstavljaju zbirke elektronskih časopisa i knjiga većeg ili manjeg obima jednog ili više izdavača. Puni tekstovi su obično praćeni i bibliografskim opisom svakog rada.

Neke izdvojene citatne baze

Current Contents Connect je bibliografska baza koja sadrži bibliografske podatke o radovima. Razlozi njene popularnosti su visoki kriteriji odabira časopisa, pokrivenost svih područja nauka, učestalost ažuriranja, sažetak autora, adrese autora, nazivi i adrese izdavača, mogućnost pregleda sadržaja pojedinog broja časopisa te dodatne ključne riječi koje unapređuju pretraživanje. Baza Current Contents Connect nije citatna baza već samo bibliografska. 

https://clarivate.com/academia-government/scientific-and-academic-research/research-discovery-and-referencing/web-of-science/current-contents-connect/

EconLit je bibliografska baza podataka koja sadrži podatke o člancima iz časopisa, knjigama, disertacijama i drugim radovima iz područja ekonomije i srodnih područja. 

https://www.aeaweb.org/econlit/  

Journal Citation Reports  pruža citatne podatke te podatke o IF (Impact Factor, faktor odjeka) pojedinih časopisa, obuhvata preko 7.600 časopisa iz područja biomedicine, prirodnih i tehničkih znanosti (JCR Science Edition) i društvenih nauka (JCR Social Sceinces Edition).

https://clarivate.com/academia-government/scientific-and-academic-research/research-funding-analytics/journal-citation-reports/

Scopus je bibliografska i citatna baza podataka koja indeksira časopise, serije knjiga i zbornike radova s konferencija iz svih područja nauka. Uključuje izvore iz cijeloga svijeta. Podaci o citiranosti dostupni su od 1996. godine nadalje.

https://www.scopus.com/

SCImago Journal & Country Rank je citatna baza podataka koja daje pregled bibliometrijskih pokazatelja za časopise indeksirane u bazi Scopus.

https://www.scimagojr.com/

Web of Science Core Collection (WoSCC) jedna je od baza podataka dostupna preko Web of Science platforme. Riječ je o bibliografskoj i citatnoj bazi koja obuhvata sva područja nauka te objedinjuje više citatnih indeksa.

https://clarivate.com/academia-government/scientific-and-academic-research/research-discovery-and-referencing/web-of-science/web-of-science-core-collection/

BAZE CJELOVITIH TEKSTOVA
JSTOR nudi niz tematskih kolekcija  koje pokrivaju područje ekonomije, manadžmenta,  organizacije, finansija, marketinga, kao rada i zapošljavanja. Radovi u pretplati su dostupni u punom tekstu. Omogućen pristup zbirkama Arts and Sciences I – VIII i Health & General Sciences

https://www.jstor.org/

Springer Journals je zbirka časopisa koja sadrži više od 2000 naslova koji pokrivaju sva naučna područja. Zbirka je dostupna putem platforme Springer Nature.

https://link.springer.com/journals/a/1  

Taylor & Francis Subject Collections je zbirka naučnih časopisa koja sadrži 2,300 naslova iz 23 tematska područja u okviru društvenih i humanističkih nauka, prirodnih i tehničkih nauka kao i medicine i javnog zdravstva. Dostupan je sadržaj od 1997. do danas.

https://baze.nsk.hr/baza/taylor-and-francis-journal-collection/

Wiley Online Library je platforma putem koje je moguće pristupiti multidisciplinarnoj zbirci koja sadrži više od 1.400 časopisa. Zastupljeni časopisi pokrivaju područje društvenih i humanističkih nauka, prirodnih i tehničkih nauka te medicine.

https://onlinelibrary.wiley.com/

Baze podataka u otvorenom pristupu

HRČAK je centralni portal koji na jednom mjestu okuplja hrvatske naučne i stručne časopise koji nude otvoreni pristup svojim radovima. U Hrčku se nalazi i Zbornik radova Ekonomskog fakulteta u Rijeci: časopis za ekonomsku teoriju i praksu.

https://hrcak.srce.hr/

CroRIS – CROSBI

Hrvatska naučna bibliografija – CROSBI sadrži bibliografske podatke o naučnoj i stručnoj produktivnosti osoba iz sistema nauke i visokog obrazovanja Republike Hrvatske.

CroRIS – CROSBI je dio CroRIS-a – informacijskog sistema nauke Republike Hrvatske.

https://www.croris.hr/crosbi/

OATD.org  je platforma koja omogućava besplatan pristup velikom broju disertacija i ostalim akademskim publikacijama.

https://oatd.org/

DOAJ je sveobuhvatna zbirka naučnih i stručnih časopisa u otvorenom pristupu. DOAJ želi uključiti što više časopisa iz svih naučnih područja, pazeći da se radi o vrijednim časopisima s provjerenom kvalitetom sadržaja. Svaki uključeni časopis mora imati recenzijski postupak ili kontrolu kvalitete od strane uredništva, mora donositi naučne sadržaje, mora periodično izlaziti i mora biti dostupan , tj. u otvorenom pristupu. 

https://doaj.org/

RePEc: Research Papers in Economics je volonterski projekt/platforma kojim je cilj povećati dostupnost informacija iz područja ekonomije. Ovdje ćete pronaći podatke i pristup do mnoštva članaka, software-a, radnih materijala, poglavlja, knjiga, podataka o autorima… Veliki dio radova je u punom tekstu.

http://repec.org/

SCIndeks  – U SCindeksu se referišu domaći časopisi kategorizovani kao periodične publikacije naučnog karaktera. Svi časopisi indeksiraju se sistematski “od korica do korica”. Pored naslova i sažetaka radova, metapodatke u SCIndeksu čine i sve citirane reference. Velika većina članaka novijeg datuma dostupna je u vidu punog teksta. Mali deo časopisa nije indeksiran na nivou citiranih referenci. Metapodaci u SCIndeks u su dati u OAI PMH, Dublin Core formatu kako bi se uvećala njihova interoperabilnost i na osvovu toga vidljivost članaka na vebu.

https://scindeks.ceon.rs/Default.aspx  

SPECIJALIZOVAN PRETRAŽIVAČ

Google Scholar nudi jednostavan način širokog pretraživanja naučne literature. S jednog se mjesta mogu pretraživati mnoge naučne discipline iz različitih izvora: recenzirani radovi, knjige, sažeci i članci izdati od akademskih izdavača, profesionalnih društava… itd.   

https://scholar.google.com/